آبياري

سرزمين پهناور ولي كم آب كشور عزيزمان ايران، با زمينهاي حاصلخيز تنها با مديريت منابع مي تواند به قطب كشاورزي منطقه تبديل شود كه اين امر علاوه بر اشتغال در صنعت كشاورزي باعث رونق اقتصادي و صادرات محصولات گوناگون خواهد شد. 
مديريت آب در ايران همسو با ديگر تكنولوژيهاي رايج در دنيا اين روزها پيشرفت قابل توجه داشته است.يكي از روشهاي آبياري كه در ايران بسيار خوب جواب داده است روش آبياري قطره اي است.در اين روش آب با مديريت صحيح دقيقا در ريشه هاي گياه رسيده و از هرز رفتن آب جلوگيري مي شود.

 

 

 

 

معمولا زمينهاي زراعي كه سالها به روش ديم جهت كاشت گندم و جو و غلات محدود مورد استفاده قرار ميگرفت .امروزه با استفاده از فرايند آبياري قطره اي به زمينهاي با محصولات متنوع و حتي باغ درختان ميوه تبديل شده است.معمولا در اين روش آبياري ،استخر آب جهت ذخيره سازي-لوله هاي آبياري -دريپرها-شيرهاي پلي اتيلن-صافي و شير تخليه هوا و بستها وجود دارند كه بر حسب نياز قطعات ديگر نيز مورد استفاده قرار ميگيرند.

در اكثر مناطق از چاه آب همراه با استخر ذخيره آب استفاده مي شود ولي با توجه به قانون حفر چاه و عدم صدور مجوز براي مناطق كم آب .كشاورزان از آب چشمه ها و يا حمل آب توسط تانكرها و پر كردن استخرها استفاده مي كنند.

با استفاده از دستگاههاي واتر تايمر يا دستگاه هومشمند آبياري عملا هزينه رسيدگي و نگهداري به شدت پايين مي آيد .

دستگاه هاي واتر تايمر وسيله اي هوشمند هستند كه قابل برنامه ريزي بوده و در زمانهاي مشخص به مقدار مشخص مسير آب را باز كرده و امكان آبياري گياهان بدون حضور كشاورز را فراهم مي نمايند.

 

واتر تايمرها در انواع مختلف و با كارايي متفاوت در بازار موجود مي باشند كه انتخاب نوع مناسب آنها بسيار حائز اهميت است چرا كه عدم كارايي اين دستگاه و خرابي باعث لطمه جبران ناپذير به محصولات مي شود.اين لطمه ممكن است به دليل عدم باز شدن شير دستگاه و خشك شده گياهان شود و يا باز ماندن شير دستگاه و هدر رفتن آب گردد . همچنين به دليل مجاورت اين دستگاه با نور خورشيد و باران و گرد و خاك احتمال خرابي زياد است.

انخاب لوله مناسب و استاندارد در كاهش هزينه هاي آينده نقش به سزايي دارد.لوله هاي بدون كيفيت در مجاورت با نور خورشيد آسيب پذير بوده و  همچنين با سرد شدن هوا و يخ زدن آب در لوله هايي كه امكان تخله آب را در زمستان ندارند باعث تركيدگي مي شوند.

 


 

 

دستگاه واتر تايمر كنز ضد باران-مقاوم در برابر نور خوشيد-استفاده از دو عدد باطري قلمي

قابل تنظيم از يك ساعت تا يك هفته 

قابل تنظيم زمان آبدهي از يك دقيقه تا 120 دقيقه هر بار

امكان خريد در فروشگاه اينترنتي آبانگاه

 

 

 

  

 


 

دريپر ها در توزيع آب به مقدار لازم و مناسب نقش زيادي دارند.انتخاب نوع استاندارد هم به آبياري دقيق كمك شاياني ميكند.دريپرهاي بي كيفيت به مرور زمان رسوب گرفته و جلوي خروج آب را مي گيرند.همچنين در دريپرهاي پيچي ممكن است پيچ باز شده و آب هدر رفته و نقاط ديگر مزارع بدون آب بمانند

 
دريپر زيتوني 


دريپر پيچيلوله هاي آبياري

لوله های آبیاری قطره ای در سایزهای مختلف با کیفیتهای متفاوت وجود دارند.لوله هایی که در آخرین مرحله نصب میشود معمولا سایز 1/6 اینج هستند که اصطلاحاً در بازار لوله 16 نامیده میشود.در بازار دو نوع کیفیت برای این لوله ها وجود دارند یکی استاندارد و دیگری متفرقه.لوله های متفرقه ممکن است در ظاهر تفاوتی با استاندار نداشته باشد ولی در عمل و در زمین زراعی این اختلاف نمایان می شود.لوله های غیر استاندارد در زمستان ترک خورده و هزینه زیادی را برای کشاورزان به بار خواهد آورد.